کاربردهای ربات‌های گلخانه‌ای

کابرد ربات‌های گلخانه‌ای

کابرد ربات‌های گلخانه‌ای

چکیده:

ربات دستگاهی الکترومکانیکی است که می‌تواند به طور خودکار و بدون دخالت انسان کار کند. درواقع ربات‌ها به عنوان جانشین آینده انسان‌ها برای انجام کارهای سخت و تکراری انتخاب بسیار مناسبی هستند. یکی از موارد اخیر کاربرد ربات‌ها، انجام عملیات مختلف در بخش کشاورزی از جمله گلخانه‌ها است. کمبود نیروی انسانی و تقاضا برای تولید بیشتر، باعث افزایش نیاز استفاده از ربات‌ها در بخش کشاورزی شده‌است. حضور وسایل نقلیه کاملاً خودکار و ربات‌هایی که آزادانه بدون دخالت انسان به کمک سیستم‌های مدرن، درون گلخانه حرکت می‌کنند، فناوری پیشرفته گلخانه‌ها را در سال‌های آتی نوید می‌دهد. در سال‌های اخیر ربات‌هایی برای انجام عملیات در درون گلخانه توسط پژوهشگران ساخته‌شده‌اند که در آینده نزدیک راه خود را به گلخانه‌ها باز می‌کنند.

(بیشتر…)

مدیریت صحیح مرغداری

مدیریت صنعت مرغداری

چکیده: صنعت مرغداري یکی از بخش‌هاي مهم اقتصادي کشور محسوب می‌شود، که تأمین کننده سهم مهمی از نیازهاي غذایی جامعه است . ازاین رو شناسایی چالش‌هاي مدیریتی موجود در مرغداري‌ها، و در نهایت تدوین راهبردهاي تصمیم سازی- مدیریتی جهت تحول کیفی در صنعت مرغداري یکی از عوامل تاثیر گذار می‌باشد.

در تحقیقات انجام شده تا کنون با انجام تحلیل عاملی چالش‌هاي مدیریتی و دلایل رفتارهاي سو مدیریتی در صنعت مرغداري شناسایی شده است. در نهایت به تأیید ۳ چالش مدیریتی در صنعت مرغداري انجامیده است و از سویی راهبردهاي مؤثر بر رفع چالش‌هاي مدیریتی در مرغداري‌ها به این ترتیب اولویت‌بندي شد، تعهد، همدلی، اقتدار، قانون، دانش، نیاز، الگوسازي، تشویق، اقتصادي، مشاوره، فشار اجتماعی و تعلق اجتماعی

(بیشتر…)

مدیریت صحیح تهویه مرغداری در تابستان همه‌ی ما به خوبی میدانیم که افزایش دما و گرما باعث تلفات گسترده در بین طیور می‌شود، در نتیجه با شروع فصل گرما، لازم هست که صاحبان فارم نکاتی رو جهت جلوگیری از این تلفات، در طول دوره پرورش رعایت کنند. مهمترین این موارد شامل نکات زیر است.

(بیشتر…)

بستر خیس مرغداری چیست؟

بستر خیس

بستر خیس مرغداری

یکی از مواردی که پرورش‌دهندگان طیور و به‌ویژه طیور گوشتی در طی دوره پرورش با آن مواجه می‌شوند وجود بستر‌خیس می‌باشد. عوامل مدیریتی، تغذیه‌ای و بیماری‌ها می‌توانند سبب بروز این مشکل شوند. در حالت کلی، بستر‌خیس به شرایطی گفته می‌شود که رطوبت بستر بیش از حد مجاز باشد. در این حالت فعالیت برخی از باکتری ها متوقف می‌شود و بستر حالتی چسبنده و مرطوب پیدا می‌کند.

(بیشتر…)

تنش‌هاي خشکی و گرمایی گياهان

تنش‌هاي خشکی و گرمایی گياهان

مقدمه تنش‌هاي خشکی و گرمایی گياهان :

وقوع تنش هاي غیر زیستی در اثر تغییر اقلیم به عنوان یک چالش براي رشد و نمو گیاهان مطرح شده است. گیاهان توانایی جابجایی به مناطق مساعد تر درشرایط تنش را ندارند، به همین دلیل فرآیند هاي رشد و نمو آن ها تحت تاثیر محیط قرار گرفته و ناگزیر باید با تغییرات محیطی، سازگار شوند.

(بیشتر…)

مدیریت صنعت مرغ گوشتی

پرورش مرغ گوشتی

چکیده: صنعت پرورش مرغ گوشتی یکی از زیر بخش­ های مهم کشاورزی کشور است . این صنعت جایگاه ویژه­ ای در تولید و اشتغال بخش کشاورزی دارد. بهره‌وری نقش مهمی در فعالیت­ های اقتصادی دارد، تعیین عوامل موثر بر بهره‌وری از اهمیت خاصی برخوردار است. در مجموع ۲۱ شاخص بر بهره­ وری عوامل تولید در صنعت مرغ گوشتی موثر میباشد.  این عوامل در ۴ گروه اصلی شاخص­ های نیروی انسانی، هزینه، سرمایه و مواد جای دارند. مهم­ترین شاخص شناسایی شده قیمت مرغ زنده و پس از آن مدت زمان پرورش است. شناسایی این شاخص­ ها موجب تدوین راهکار­های موثرتر برای بهبود بهره‌وری می­شود.

(بیشتر…)

توسعه واحدهاي گلخانه‌اي

توسعه واحدهاي گلخانه‌اي

چکیده: يكي از گزينه‌هاي مناسب در جهت تجاري و رقابتي شدن بخش كشاورزي توسعه واحدهاي تجاري گلخانه‌اي می‌باشد. تنوع اقليمی، نيروي كار فراوان و وجود انرژي ارزان، زمينه‌هاي مناسبي براي توسعه واحدهاي گلخانه‌اي در ايران مي‌باشند. این امر باعث انجام تحقیقات زیادی در راستای توسعه تجارت گلخانه‌ای در ایران شده‌است. مولفه‌­های بسیاری در این راستا وجود دارد. مانند: مالی- اعتباری، فنی- تکنولوژی، فردی–حرفه‌ای و زیر ساختی-حمایتی که از مهم‌ترین مولفه‌ها می­باشد.

(بیشتر…)

عملکرد مرغداری‌­های گوشتی

عملکرد مرغداری‌­های گوشتی

چکیده: ایجاد سرعت جریان هوای مناسب یکی از مهم­ترین راه ­های خنک کردن پرنده در سالن­ های مرغداری است. در این پژوهش به بررسی رابطه سرعت جریان هوای سالن پرورش مرغ گوشتی بر عملکرد آن‌ها می ­پردازیم. متغیرهای سرعت جریان هوا، دما و رطوبت بر عملکرد سالن­ های پرورش، موثر می‌باشد. علاوه بر این با افزایش سرعت جریان هوا متغیرهای ضریب تبدیل خوراک، میانگین خوراک مصرفی و درصد تلفات کاهش می‌یابد. با اصلاح سیستم ­های تهویه موجود و به­کارگیری سیستم­ های تهویه مناسب بهبود عملکرد واحدها و افزایش بازده تولید در پی دارد.

(بیشتر…)

اتوماسیون هوشمند گلخانه سامتک

تاثیر غنی‌سازی دی‌اکسید‌کربن بر گیاهان

چکیده تاثیر غنی‌سازی دی‌اکسید‌کربن بر گیاهان :

کاشت و تولید محصولات گلخانه‌ای مورد استقبال کشورهايي که با محدوديت آب مواجه‌اند،قرار‌گرفته است. که این مهم به عنوان يکي از مؤثرترين راه‌ها برای مصرف بهینه آب در کشاورزی می‌باشد. پرورش گیاهان درشرايط گلخانه به دلیل مزايای متعدد، نظیر کنترل تغذيه گیاه، کاهش بروز آفات و بیماری‌ها موجب افزايش رشد، عملکرد و کیفیت محصول نسبت به کشت مزرعه‌ای می‌شود.

(بیشتر…)

اتوماسیون هوشمند سامتک

اتوماسیون هوشمند گلخانه

چکیده: در کشت گلخانه‌اي، ضمن افزايش کمي و کيفي محصول توليدي، در مصرف نهاده‌هاي کشاورزي نيز صرفه جويي مي‌شود. در سال‌هاي اخير، با بهره‌گيري از روش‌ها و افزايش سطح اتوماسيون در گلخانه ها، امکان مديريت صحيح در جهت افزايش عملکرد و بهبود کيفيت محصول فراهم شده است. دستگاه ساخته و ارزيابي شده در اين تحقيق، يک سیستم هوشمند صنعتی براي گلخانه‌ها است. که از اجزای مختلف تشکیل شده است.

(بیشتر…)

بالا